Един от най-големите потретисти на XX век е Юсуф Карш. Той е увековечил някои от най-важните личности на времето в силни, въздействащи фотографии. Майстор на студийния портрет, мисията на Карш е да покаже величието на духа и да „разобличи“ душата на портрета.
Юсуф Карш е роден през 1908 година в арменско семейство в Мардин (Турция). Когато започва геноцидът срещу арменците, семейството бяга в Сирия, а няколко години по-късно родителите му успяват да го изпратят в Канада при чичо му, който е фотограф. Юсуф започва да работи с него в студиото му и много бързо се разбира, че има голям талант. Ето защо, чичо му го изпраща да учи фотография в Бостън при друг голям творец – Джон Гаро. Гаро, от своя страна, се оказва мъдър наствавник и съветва Карш да се запише на вечерни курсове по история на изкуството, където да изучава портретисти като Рембранд и Веласкес.
След четири години се връща в студиото си в Отава, където създава нов, собствен стил на портрета – напълно се отказва от всякакви „фонове“, драперии и декорации и се отдава на майсторското използване на светлината, за да създаде впечатление за дълбочина и пространство.
Това пък прави възможно лицата на обектите му да изпъкнат и да предадат характера си, „хванат“ в момент, когато леко завърта глава.
Карш снима много известни личности. Преди всеки портрет си поставя за цел да научи възможно най-много за хората, които ще снима. Този принцип спазва през цялата си кариера, независимо къде го отвежда тя – Япония, Финландия или Египет.
Един от най-известните му портрети е този на Уинстън Чърчил, „британския булдог“. Заснема го по поръчка на канадското правителство през 1941 година. Чърчил е изключително припрян човек и дава на фотографа две минути, колкото да си запали пурата, като игнорира искането да не пуши. Двамата изпадат дори в лека схватка – Карш прави бърза снимка, но се извинява, и направо дърпа от устата на Чърчил пурата му, за да я изхвърли. Чърчил обаче реагира, като започва да се смее и това дава възможност да на Карш за втори опит. Първият обаче е по-типичен и се превръща в най-разпознаваемия портрет на премиера, който е показан за пръв път на корицата на сп. LIFE.
Друг легендарен портрет е този на Одри Хепбърн в Холивуд. За да се опознаят преди това, Одри му разказва за войната и болезнените си преживявания, което разкрива уязвимостта, която се чете на портрета й. Години по-късно, когато трябва да направи портрет на Брежнев, той иска от Карш да го „направи толкова красив, колкото Одри Хепбърн“.
По време на кариерата си Карш прави портрети на плеяди мъже и жени, които променят лицето на века. Творбите му се съхраняват в колекциите на много музеи и портретни галерии, а част от неговия архив е достъпен в сайта, посветен на Юсуф Карш.
Вижте някои от най-легендарните личности на ХХ век и техните портрети в галерията.